poniedziałek, 29 grudnia 2014

Najzdrowszy chlebek jaglany (wegański, bezglutenowy, bez cukru, bez tłuszczu, bez drożdży i nie na zakwasie)

Dziś stanęliśmy przed wyzwaniem przygotowania chleba jaglanego bez tłuszczu i jakichkolwiek nasion, pestek,orzechów (by zapobiec ich utlenianiu). Bardzo się baliśmy w szczególności braku siemienia jaglanego - świetnego spoiwa każdej wegańskiej potrawy. I udało się! Ku naszemu zaskoczeniu chleb ten świetnie się kroi i w smaku niewiele ustępuje swojej mniej zdrowej wersji (poprzedni chlebek jaglany). Jak zrezygnujecie z oliwek pieczywko to może być zastosowane na diecie warzywno-zbożowej. Dieta ta jest bardzo zalecana dla dzieci przy wszelkiego rodzaju przeziębieniach z miernie nasilonymi objawami.



Potrzebujemy:
  • 3 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
  • szczypta rozmarynu
  • szczypta suszonego czosnku niedźwiedziego
  • szczypta soli
  • kilka kropel cytryny
  • szczypta kurkumy
  • garść wydrylowanych i pokrojonych w plasterki zielonych oliwek
  • odrobina wody (jeśli potrzeba)
Wszystkie składniki (prócz oliwek) dokładnie mieszamy w robocie kuchennym. Zmniejszamy obroty i dodajemy plasterki oliwek. Wykładamy na papier do pieczenia i formujemy płaski placek o grubości około 1 cm. Chlebek wygodnie jest formować zwilżonymi dłońmi. Pieczemy w piekarniku z termoobiegiem w temperaturze 175 stopni przez około 25 minut. Oczywiście, jeśli ktoś preferuje chrupiące pieczywo - odpowiednio dłużej.

10 komentarzy:

  1. nie dość, że zdrowy i pyszny to jeszcze ma cudowny kolor!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To zasługa kurkumy. O jej właściwościach zdrowotnych nie będziemy pisać, bo miejsca nie starczy :-)

      Usuń
  2. Jak duża powinna być foremka?
    Czy wyższy chleb upieczony np. w foremce keksówce się uda, czy nie bardzo ? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. My chleba jaglanego nie robimy w foremce tylko na papierze do pieczenia. Rozsmarowujemy masę na papier na wysokość tak ok. 1 cm.

      Usuń
  3. Dziękuję za informację. :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Witam serdecznie :) Chciałam zapytać o ten przepis :) Niestety nie mam piekarnika z termoobiegiem, tylko zwykły gazowy, więc nie mogę sprawdzić jaka jest temperatura. Chleb trzeba włożyć do zimnego, czy już rozgrzanego piekarnika? A jeśli do rozgrzanego, to ile czasu nagrzewać piekarnik, zanim włożę do niego chleb? Czy chleb położyć na tylko na papierze i położyć na tą blachę, która jest w piekarniku? Czy położyć najpierw papier i chleb na jakąś blaszaną tackę i razem z tacką włożyć do piekarnika? Trzeba przykryć czymś chleb na czas pieczenia? I trzeba go po jakimś czasie obrócić na drugą stronę?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najlepiej włożyć chlebek do rozgrzanego wcześniej piekarnika. Papier do pieczenia można położyć bezpośrednio na blasze w piekarniku. Przy okazji polecamy rozważenie zakupu kamienia szamotowego do piekarnika - bardzo poprawia jakość wypieków.

      Chlebka nie trzeba przekręcać na drugą stronę ani przykrywać podczas pieczenia. Kwestia czasu nagrzewania zależy od piekarnika, ale nie należy się tym za bardzo stresować. Proponujemy po prostu sprawdzać co jakiś czas stan chlebka - powinien się dobrze wysuszyć, ale nie spiec się za bardzo (brązowienie skórki to znak, że temperatura jest zbyt wysoka lub za długo pieczemy chlebek). Po wyjęciu wypieku z piekarnika warto pozostawić go do schłodzenia przed odklejaniem od papieru i krojeniem. Smacznego :)

      Usuń
  5. Mam kilka pytań zanim zacznę pichcić :) Ile kaszy? Ile wody? Kasza po ugotowaniu ma być sypka, czy raczej kleista ?

    OdpowiedzUsuń
  6. My gotujemy kaszę jaglaną z podwójną ilością wody. Wychodzi wówczas bardziej na sypko. Gotując półtora szklanki kaszy z trzema szklankami wody, wyjdzie trochę więcej niż 3 szklanki, które są w przepisie. Warto przed gotowaniem kaszę dokładnie wypłukać. Dodatkowo prażenie ziaren przed ugotowaniem sprawia, że kasza zyskuje szczególne właściwości usuwania nadmiernej wilgoci organizmu.

    OdpowiedzUsuń
  7. Upieczone. Zjedzone ze smakiem. Powtórki będą. :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...