sobota, 1 listopada 2014

Chlebki żytnie roti (wegańskie, bez drożdży, bez zakwasu)

Bardzo lubimy czerpać pomysły na potrawy z innych kultur. Kuchnia indyjska jest kopalnią wspaniałych, zdrowych i łatwych w wykonaniu przepisów, które mogą bardzo urozmaicić Waszą codzienną dietę. Placki roti zastępują nam chleb. Są bardzo elastyczne - łatwo się rolują. Mogą stanowić smaczny dodatek do śniadań i obiadów. Nie zawierają drożdży; nie są robione na zakwasie  - my tylko taką wersję pieczywa uznajemy. Nabraliście ochoty?



Potrzebujemy:
  • 500 g mąki żytniej (najłatwiej wykonać je z mąki typu 720)
  • 500 ml wrzącej wody
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • łyżeczka soli
Składniki dokładnie mieszamy (wygodnie jest wspomóc się robotem kuchennym) na ciasto konsystencji plasteliny. Po jego ostygnięciu oprószonymi mąką dłońmi formujemy małe kulki i rozwałkowujemy je na cienkie placuszki. Chlebki smażymy z dwóch stron na suchej, dość mocno rozgrzanej patelni o dobrej powłoce nieprzywierającej. Po przewróceniu na drugą stronę chlebki napełniają się powietrzem. W przypadku gdy zależy Wam na płaskich plackach można nacisnąć je wówczas czymś od góry (np. kładąc upieczony poprzednio chlebek). Przepis wystarcza na około 8 chlebków.

5 komentarzy:

  1. świetny przepis, a ja akurat mam dużo mąki żytniej tylko, że wyższy typ, ale spróbuję ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z wyższego typu na pewno będą zdrowsze :)
      My wcześniej zrobiliśmy packi roti z mielonego przez nas ziarna żyta, ale mąka była za ciężka i chlebki wyszły trochę zbyt twarde i mało elastyczne. Natomiast z mąki typu 720 wyszły idealne...

      Usuń
  2. Takie proste, a takie smaczne! Bardzo dziękuję za ten przepis. Ja jednak troszkę go zmodyfikowałam - zamiast oliwy dałam olej kokosowy, ponieważ czytałam, że on lepiej nadaje się do smażenia, oliwa raczej powinna być spożywana "na surowo" lub w zupach. Czy zgadzacie się z tym?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. My stosujemy olej kokosowy głównie do masażu ;)

      Do smażenia rzeczywiście jest bardzo bezpieczny, ale wysoka zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych sprawia, że nie powinien być stałym produktem w zdrowej kuchni.

      W Internecie można znaleźć różne opinie na ten temat - w tej kwestii zawierzyliśmy naszemu lekarzowi, z którym tę kwestię specjalnie konsultowaliśmy. W jego opinii oliwa z oliwek jest zdecydowanie lepszym tłuszczem do smażenia.

      Usuń
    2. Dzięki za opinię. Wasz lekarz był też moim lekarzem, ale dawno u niego już nie byłam (nie potrzebowałam, co o nim najlepiej świadczy). Dobrze jest mieć z nim kontakt choćby "z drugiej ręki" dzięki Waszemu blogowi. Dzisiaj zrobiłam Waszą zupę marchwiową (krem) - jest wspaniała i chyba dobrze jej zrobiło, że w roli ziemniaka wystąpił batat. Pozdrowienia!

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...